U FBiH postoje 23 ribogojilišta

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Prema zadnjim podacima kojima raspolaže Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Federaciji Bosne i Hercegovine postoje 23 ribogojilišta.

Godišnja prosječna proizvodnja konzumne ribe u FBiH je oko 2.000 tona, potvrdili su Feni iz tog ministarstva.

Kako su istaknuli, kapaciteti ribogojilišta u Federaciji BiH iznose oko 800 tona, a godišnja proizvodnja u 2021. godini slatkovodne ribe je bila oko 2.273 tona, a morske ribe oko 135 tona.

U proizvodnji mlađi pastrmke za potrebe poribljavanja otvorenih voda u 2021. godine ukupno je proizvedeno oko tri miliona jedinki mlađi pastrmke, od čega najveći udio (oko 80 posto) zauzima mlađ potočne pastrmke (oko 2,5 miliona), a manjim dijelom mlađ mekousne pastrmke (300.000), glavatice (300.000) i mladice (300.000), kazali su iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

U FBiH u ribnjacima se uzgajaju: pastrmka, šaran, zlatovčica, glavatica i lipljan (slatkovodne) i lubin i orada (morske). Najzastupljenija slatkovodna riba je pastrmka, a morska lubin i orada.

U skladu sa Programom novčanih podrškipoticaj za proizvodnju konzumne ribe se ostvaruje za uzgoj slatkovodne ribe (pastrmka, šaran i lipljan) i morske ribe (lubin i orada) koje ujedno predstavljaju i najzastupljenije vrste riba koje se uzgajaju u ribnjacima, ističu u Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Kada se govori o kaznama za nelegalni ribolov, iz Ministarstva navode da Zakonu o slatkovodnom ribarstvu kaznene odredbe obuhvaćaju od član 52. do člana 56. gdje su definirane i kazne za nelegalan ribolov.

Novčana kazna za nelegalan privredni ribolov za pravnu osobu je od 2.000 KM do 8.000 KM, a za odgovornu osobu u pravnom subjektu kazna je od 200 KM do 1.000 KM.

Novčana kazna za fizičku osobu za nelegalan sportsko-rekreativni ribolov je od 200 KM do 1.000 KM, a pored novčane kazne, izriče se i zaštitna mjera oduzimanja predmeta koji su upotrijebljeni ili bili namijenjeni izvršenju prekršaja ili su nastali njegovim počinjenjem kao i zaštitna mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene počinjenjem prekršaja i izriče se zaštitna mjera zabrane obavljanja ribolova i oduzimanja dozvole za ribolov u trajanju od jedne godine, navode iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
100 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Nekoliko naselja oko Jablanice ostalo bez struje, po Mostaru smeće i oboreni frižideri

Jak vjetar sjevernog smjera stigao je do Hercegovine, te je na pojedinim dijelovima lokalnih i magistralnih cesta stvarao snježne nanose. Na cestovnom pravcu Posušje-Blidinje-Risovac, zbog jakog vjetra i nanosa, ne preporučuje se kretanje ni za jednu od kategorija vozila. U Hercegovini i jugozapadnoj Bosni izrazito jaka bura otežava prometovanje, a […]

Pretplatite se