Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za europske integracije o rezultatima istraživanja javnog mnijenja Stajališta građana o članstvu u Europskoj uniji i procesu integracija u Europsku uniju, provedenog u svibnju i lipnju 2023. godine na uzorku od 1.200 ispitanika na razini cijele BiH.
U periodu provedbe istraživanja 73,3% ispitanika je podržalo ulazak BiH u Europsku uniju, što je za 4,1% manje u odnosu na istraživanje iz prethodne godine. Ulazak u Europsku uniju je podržalo 86% ispitanika iz Federacije Bosne i Hercegovine, 50,6% ispitanika iz Republike Srpske i 71,5% ispitanika iz Brčko distrikta BiH.
Najviše ispitanika, i to 36,3%, koji podržavaju ulazak BiH u EU kao glavni razlog navode slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala, dok 30,5% njih izdvaja garanciju trajnog mira i političke stabilnosti, a 22,4% poštovanje zakona i propisa. Istovremeno, unapređenje infrastrukture kao razlog podržavanja navodi 9,1% ispitanika.
Više od polovine ispitanika (52,7%) koji ne podržavaju ulazak BiH u EU kao najčešći razlog navodi strah od većih troškova života i poreza, dok 17,5% ispitanih smatra kako je razlog gubitak raznolikosti kultura, a 13,2% odgovorilo je kako je to prevelika centralizacija.
Na pitanje koja je reforma potrebna za unapređenje svakodnevnog života bosanskohercegovačkih građana gotovo polovina, ili 46,6%, ispitanika je navela borbu protiv korupcije, 18,3% smatra da je potrebna reforma sudova i tužilaštava, 17,6% ispitanika je navelo potrebu smanjenja poreznih opterećenja, 10,3% ispitanih smatra da je potrebna reforma socijalnog sustava, a tek njih 4,9% je navelo reformu javne uprave, prenosi Klix.ba.
Najviše ispitanika (50,7%) smatra da bi najveću korist оd ulaska BiH u EU imali mladi, а 16,3% odgovorilo je kako će to biti političari.
Ukupno 40,9% ispitanika smatra da politizacija prосеsа integriranja u najvećoj mjeri otežava integraciju BiH u EU, što je više za 1,8% u odnosu na godinu ranije, dok je nespremnost za promjene kao razlog navelo 23,3% građana.