Hoće li nafta drastično poskupjeti?

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 26 Second
Cijene nafte na svjetskim su tržištima snažno porasle nakon što su američke i britanske snage pokrenule napade na hutiste u Jemenu, što je potaknulo zabrinutost oko širenja sukoba na Bliskom istoku.

Stručnjak za energetiku Igor Dekanić rekao je za HRT kako ne bi trebalo biti dramatičnih poskupljenje ukoliko ne dođe do regionalnog rata.

Prof. dr. sc Igor Dekanić komentirao je kretanje cijena nafte nakon napada snaga Velike Britanije i SAD-a na hutiste u Jemenu.

To nije preveliki porast. To je onakav porast kakav je i poremećaj. Radi se o relativno ograničenom napadu na jedno područje Bliskog istoka koje je blizu, ali ne i na samim naftnim putevima, rekao je.

Podsjetio je kako sve države na svijetu imaju sustav zaliha te da se ovakvi i slični poremećaji smire u roku od dva do tri mjeseca.

Svi uvoznici nafte već desetljećima imaju sustav zaliha nafte, kao Hrvatska i sve ostale članice EU. Sve zemlje imaju strateške zalihe u visini dvomjesečne totalne potrošnje. Svaki takav poremećaj se kroz jedan ili dva mjeseca smiri.

SAD je odlučio dopuniti zalihe tako da su povećali kupovinu nafte, to je dovelo do ovog povećanja, koje je se na kraju smanjilo. Zadnji put su strateške zalihe puštene prilikom katastrofe od uragana “Katrina”, podsjetio je.

Eskalacija i dodatna poskupljenja prijevoza

Pretpostavio je kako, ukoliko dođe do dodatne eskalacije i brodske kompanije odluče ploviti oko Afrike, može doći do dodatnih poskupljenja.

Vjerojatno bi cijene nafte nešto narasle, ali to poskupljenje bi zbog skupljeg transporta bilo dva do tri posto više.

Objasnio je kako ipak, prije svega, na cijene nafte utječu OPEC+ te ponuda i potražnja.

Prije svega utječe svjetska ponuda i potražnja dakle, ponuda nafte na svjetskom tržištu, a to je politika OPEC+, zašto plus, OPEC plus Rusija. Bez obzira na sankcije EU i SAD-a – Rusija normalno trguje s cijelim svijetom, rekao je za HRT.

Ustvrdio je kako dodatnih poskupljenja neće biti ako ne dođe do regionalnog rata na Bliskom istoku.

Mislim da ti skokovi neće biti veliki i dramatični osim ako ne dođe do regionalnog rata na Bliskom istoku. Veliki skok, ako se i dogodi – bi išao na ruku Europi jer bi dao vjetar u leđa energetskoj tranziciji. Ne očekujem dramatične događaje i dramatičnu situaciju za potrošače nafte, zaključio je.

Cijene nafte nestabilne

Nakon skoka od 4%, cijene su u nastavku trgovanja u petak ipak pale pa je na londonskom tržištu cijena barela nafte oko 78, a na američkom oko 73 dolara po barelu.

Otmica grčkog tankera – Sveti Nikola, pokraj obale Omana posljednja je provokacija iranskog režima radi daljnje destabilizacije bliskoistočne regije.

Osuđujemo ovu očitu zapljenu. Iranska vlada trebala bi odmah osloboditi brod i njegovu posadu, rekao je John Kirby, glasnogovornik Nacionalne sigurnosti Bijele Kuće.

Smatramo da bi ovakve akcije povećale neizvjesnost u vezi s komercijalnim brodarstvom te regionalnim i globalnim gospodarstvom. Iranska provokacija poput ove prijetnja je globalnom gospodarstvu. To mora prestati, ustvrdio je Vedant Patel, glasnogovornik američkog State Departmenta.

jabuka.tv

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

POSJETILI SMO KARATE KLUB ŠIROKI BRIJEG I IVU MARIĆ

Posjetili smo Karate klub Široki Brijeg i porazgovarali s glavnim trenerom ovog kluba Marinom Hrkaćom koji nam je ispričao kako izgleda jedan trening i više o njihovom klubu kao i karateu kao sportu. Također ovaj Karate klub ima novu grupu namijenjenu djeci s poteškoćama u razvoju s kojima rade vanjski […]

Pretplatite se