Na Balkanu moguće redukcije struje

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 9 Second
Mrežni operateri i trgovci energijom u istočnoj Europi pripremaju se za potencijalna ograničenja opskrbe i skokove potražnje.

Očekivani prelazak toplinskog vala s Pireneja i Apenina u jugoistočnu Europu doveo je do velike potražnje za električnom energijom na Balkanu, uz otvorenu mogućnost ograničenja opskrbe, navodi portal Montelnews pozivajući se na izvore među trgovcima električnom energijom na Starom kontinentu.

– Trenutačno svi kupuju struju – rekao je trgovac električnom energijom za Montel ističući da se na zapadnom Balkanu očekuje još snažniji rast potražnje za klima-uređajima. Cijene struje u trgovanju za dan unaprijed na burzama jugoistočne Europe, prema podacima Montelnewsa, kretale su se u utorak između 126 i 171 eura za megavatsat, s najvišom cijenom od 443 eura za megavatsat u Sloveniji. S druge strane, navodi isti izvor, u zapadnoj Europi istovrsne vrijednosti u trgovanju strujom bile su značajno manje, u Njemačkoj su, primjerice, iznosile 108 eura za megavatsat.

Na hrvatskoj burzi električne energije (CROPEX) jučer je trgovanje za dan unaprijed zaključeno cijenom od 99 eura za megavatsat, a tijekom trgovanja cijena je išla i do 219 eura za megavatsat. Tijekom utorka, primjerice, zaključna cijena na CROPEX-u bila je 126 eura za megavatsat, a dnevni skokovi išli su i do 392 eura za megavatsat.

U prilog tvrdnji da toplinski val izaziva velike cjenovne poremećaje na tržištu električnom energijom portal navodi podatke iz Španjolske. Naime, na tamošnjim su burzama sredinom ovog tjedna, nakon što su temperature pale na prosječna 23 Celzijusa, postizane zaključne cijene trgovanja od 44 eura za megavatsat što je, ističe se, pad od 50 posto u odnosu na cijene početkom tjedna.

– Očekuje se da će toplinski val dodatno potaknuti cijene električne energije na regionalnim tržištima jugoistočne Europe do kraja ovog tjedna – kaže izvor s europskog tržišta strujom za Montelnews ukazujući i na mogući utjecaj požara u Grčkoj na cijene. Šumski požari, nadovezuje se u izjavi za spomenuti portal Styliani Sarri, inženjer u grčkom operatoru elektroenergetske mreže DSO Hedno, pogoršali su utjecaj toplinskog vala na Grčku.

Na naglašenu povezanost opskrbe električnom energijom u jugoistočnoj Europi ukazao je kolaps elektroenergetskih sistema Crne Gore i Albanije te dijelova BiH, Grčke i Hrvatske 21. lipnja ove godine pod okolnostima koje se još uvijek istražuju. Istragu vodi europski operator elektroenergetskih mreža Entso-E, koji je sredinom srpnja dao preliminarno izvješće o uzrocima spomenutog “blackouta”.

Preliminarno izvješće europskog operatora polazi od podatka da je epicentar za regionalni prekid opskrbe strujom bio u Crnoj Gori, upozoravajući na nalaz istrage da je uoči “blackouta” oko 2000 megavata električne energije u crnogorsku mrežu distribuirano podmorskim kablom iz Italije, dok je obratnim smjerom u Italiju tekao izvoz od 417 megavata.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

OGLASIO SE DRŽAVNI INSPEKTORAT: Zabranjena izgradnja na Uni

INSPEKCIJA zaštite prirode Državnog inspektorata je protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni pokrenula upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, Una-mlin, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – HR 2001069 Kanjon Une, a koji […]

Pretplatite se