Ugledni znanstveni časopis Nature, kao i brojni drugi mediji, ovih su dana prenijeli priču o hrvatskoj znanstvenici Beati Halassy, koja je uspjela suzbiti vlastiti rak dojke tako što je u tumor ubrizgavala viruse koje je sama uzgojila u laboratoriju, prenosi grude.com.
Halassy, virologinja sa Sveučilišta u Zagrebu, otkrila je 2020. godine da ima rak dojke 3. stadija, što je bio drugi povratak tumora nakon mastektomije lijeve dojke.
Ne želeći ponovno prolaziti kroz kemoterapiju, Halassy je proučila literaturu i odlučila isprobati onkolitičku viroterapiju (OVT) s dva virusa, iako je bila svjesna određenih rizika. „Divlji tip virusa vezikularnog stomatitisa (VSV) može izazvati neurotoksičnost kod primata, no do sada nije pokazao takve efekte kod drugih vrsta, posebno ne potkožno“, navodi se u njezinoj studiji objavljenoj u časopisu Virology. Nakon dvomjesečne terapije virusima, tumor joj je odstranjen i do danas se nije vratio, prenosi Index.hr.
Onkolitička viroterapija (OVT) koristi viruse za napad na stanice raka i aktivira imunološki sustav koji sudjeluje u uništavanju tumorskih stanica. Halassy je koristila virus ospica i VSV, objasnivši da su odabrani zbog sigurnosnih karakteristika i učinkovitosti protiv receptora specifičnih za karcinome dojke. “Virus ospica Edmonston-Zagreb koristi se u pedijatrijskim cjepivima više od 40 godina,” piše u objavljenom radu.
Eksperiment je bio iznimno uspješan. Tumor se značajno smanjio, postao je mekši, odvojio se od okolnog tkiva te je uspješno kirurški odstranjen. Prije eksperimenta, Halassy je imala povratke tumora svakih 21–22 mjeseca, dok je sada već 45 mjeseci u remisiji. „Prisutnost imunoloških stanica sugerira da je terapija potaknula antitumorski imunitet, što može osigurati bolju kontrolu bolesti,“ ističe ona.
Objava njezine studije otvorila je etičke dvojbe. Brojni časopisi su odbijali rad zbog eksperimentalnog samoliječenja, no Halassy je istaknula odgovornost da svoja otkrića podijeli. Autori studije pojasnili su da samoliječenje onkolitičkim virusima ne bi trebalo biti prvi izbor i pozvali na klinička ispitivanja OVT-a u ranijim stadijima bolesti.
Jacob Sherkow, stručnjak za medicinsku etiku, izjavio je da nije problem u njezinoj odluci za samoliječenje, već u mogućnosti da objava potakne druge na odbacivanje konvencionalnog liječenja. No, također je naglasio važnost očuvanja znanja stečenih kroz ovakva istraživanja.
Halassy ne žali zbog svoje odluke, a iskustvo ju je usmjerilo prema novim istraživanjima. Nedavno je dobila sredstva za istraživanje OVT-a u liječenju raka kod domaćih životinja. „Fokus mog laboratorija potpuno se promijenio zbog pozitivnog ishoda ovog samoliječenja,“ zaključila je ova hrabra znanstvenica.