0
0
Read Time:58 Second
Bolest se pojavljuje zbog nedostatka osnovne higijene i loših socijalnih uvjeta, što ukazuje na narušeno socijalno stanje
Iako šuga, poznata i kao svrab ili skabijes, nije među pet vodećih zaraznih bolesti u Federaciji BiH, zabrinjavajući je porast broja slučajeva ove godine. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u prvih deset mjeseci 2024. evidentirano je čak 396 slučajeva šuge, što je gotovo 100 slučajeva više nego u 2023., kad je registriran 301 slučaj. Samo u listopadu zabilježeno je 50 novih slučajeva, a najviše ih je na području Tuzlanske županije (22), dok je u Sarajevskoj županiji registrirano 15 slučajeva.
Zeničko-dobojska županija bilježi sedam slučajeva, SBŽ pet, dok je jedan slučaj registriran u USŽ-u. Premda se smatra kako je svrab iskorijenjen, ovo zarazno oboljenje i dalje je prisutno, a epidemije su zabilježene i u susjednim zemljama. Prema riječima dr. Alisa Kozice, šefice Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, svrab je svojevrsni indikator siromaštva i javlja se u uvjetima narušenih higijenskih standarda. – Svrab ili šuga često se pojavljuje zbog nedostatka osnovnih higijenskih potrepština i loših socijalnih uvjeta, što ukazuje na narušeno socijalno stanje populacije – objašnjava dr. Kozica.