Građani Bosne i Hercegovine suočavaju se s visokim troškovima lijekova, što postaje sve veći problem s obzirom na nisku razinu životnog standarda. Glavni faktori koji utječu na cijene lijekova uključuju neuređenu zakonsku regulativu, visoku stopu PDV-a od 17%, te različite marže ovisno o entitetu. Ove okolnosti čine lijekove i medicinska sredstva značajno skupljima za prosječnog građanina.
U 2023. godini promet lijekova u BiH dosegao je 961 milijun maraka, a broj oboljelih koji se suočavaju s visokim troškovima terapije, poput onkoloških pacijenata, raste iz godine u godinu. Naime, onkološki bolesnici često plaćaju izuzetno visoke mjesečne troškove za terapiju, koji mogu doseći i do 10 tisuća maraka. Osim toga, proces odobrenja novih lijekova u BiH može trajati i do 900 dana, što dodatno otežava situaciju.
Marže na lijekove također variraju ovisno o entitetu. U Republici Srpskoj maksimalna marža iznosi 18%, dok u Federaciji BiH doseže 25%. U usporedbi s BiH, u susjednim zemljama poput Srbije i Hrvatske PDV na lijekove iznosi 10%, odnosno 5%, što dodatno povećava razliku u cijenama i opterećuje građane.
Postoje i inicijative koje sugeriraju smanjenje PDV-a na lijekove, što bi moglo smanjiti cijene i olakšati pristup terapijama. Također, nedavno su donesene odluke o povratu PDV-a na opremu i hranu za bebe, što bi moglo biti korak u pravcu pozitivnih promjena u budućnosti.
Građani i pacijenti i dalje očekuju konkretne promjene koje bi omogućile lakši pristup potrebnim lijekovima i terapijama, bez dodatnog financijskog opterećenja.