Dobre vijesti za dijasporu: Elektronički potpisi i dokumenti bez dolaska u BiH

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Građani Bosne i Hercegovine koji žive u inozemstvu uskoro bi mogli dobiti matični broj i osobne dokumente bez potrebe za dolaskom u domovinu. Naime, Zajednička inicijativa Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) i Ministarstva vanjskih poslova BiH ima za cilj omogućiti aktivaciju elektroničkih potpisa u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) širom svijeta.

Direktor IDDEEA-e, prof. dr. Almir Badnjević, nedavno je boravio u Bruxellesu gdje je održao niz sastanaka s predstavnicima diplomatskih misija BiH i institucija Europske unije. Glavni cilj posjeta bio je jačanje suradnje u digitalnoj transformaciji BiH i unapređenju usluga koje IDDEEA pruža građanima.

Jedan od ključnih prijedloga bio je izmjena zakona o matičnim knjigama na entitetskim razinama, čime bi dijaspora mogla elektronički prijavljivati novorođenu djecu i dobiti matični broj, kao i osobne dokumente, bez potrebe za dolaskom u BiH. Ova mjera omogućila bi jednostavniji i brži pristup dokumentima za sve one koji žive izvan granica zemlje.

Tijekom posjeta, Badnjević se sastao i s veleposlanikom Misije BiH pri EU, Nj. E. Obradom Kesićem, s kojim je raspravljao o projektima digitalne transformacije koje vodi IDDEEA. Također, posjetio je i predstavnike Generalnog direktorata Europske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR), s ciljem ubrzanja digitalnih reformi u BiH, te unaprjeđenja infrastrukture e-uprave i sustava razmjene podataka.

Posebna pozornost posvećena je i potencijalnim projektima izgradnje kapaciteta IDDEEA-e, kao i jačanju digitalnih kompetencija u zemlji. Ovi projekti imaju za cilj primjenu najboljih europskih praksi u području digitalne identifikacije, upravljanja podacima i pružanja elektroničkih usluga građanima.

Ova inicijativa predstavlja značajan korak prema modernizaciji administrativnih usluga u BiH, te omogućava dijaspori lakši i brži pristup potrebnim dokumentima i uslugama bez putovanja u domovinu. Osiguranje efikasnijeg i pristupačnijeg sustava digitalnih usluga u BiH, u suradnji s institucijama EU, donijet će mnoge prednosti kako za građane, tako i za gospodarstvo.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Zabrinjavajući porast srčanih udara među mladima u BiH: Prevencija, faktori rizika i znakovi upozorenja

Iako su srčani udari tradicionalno povezivani s osobama starijim od 65 godina, posljednjih godina zabilježen je zabrinjavajući porast slučajeva među mlađima, osobito onima ispod 45. godine. Ovaj trend sve više pogađa i Bosnu i Hercegovinu, gdje kardiovaskularne bolesti godišnje uzimaju oko 19.000 života, što čini gotovo 45% ukupne smrtnosti u […]

Pretplatite se