Studija koju je proveo USAID-ov Projekt razvoja održivog turizma Bosne i Hercegovine, pokazuje da će do 2027. godine ugostiteljstvo Bosne i Hercegovine imati nedostatak više od 8.000 radnika.
Kako bi uticali na oblažavanje problema nedostatka radne snage a sektor odgovorio rastućim potrebama tržišta, nužne su kontinuirane edukacije kuhara amatera i profesionalaca s ciljem usavršavanja kulinarskih vještina i stvaranja potpunog gastronomskog užitka.
S tim u vezi USAID Turizam je pokrenuo edukaciju deficitarnog osoblja u sektoru ugostiteljstva, ali istovremeno i promociju, te očuvanje tradicionalne hrane, jela i kuhinje.
S tim uvezi u banjalučkoj Kuhinjici je početkom počela serija obuka za kuhare amatere i profesionalne kuhare. Ova aktivnost doprinijet će edukaciji radnika iz ugostiteljskog sektora kroz neformalne obuke, a platforma Turizam Academy bit će obogaćena s novih 50 kratkih snimaka, koji će prikazati neke od osnovnih vještina dobrog kuhara.
Tečajevi su namijenjeni zaposlenim, nezaposlenim a posebno grupama mladih, ženama i pripadnicima marginaliziranih skupina društva.
Od početka rada Kuhinjice, obučeno je 200 pojedinaca, a uskoro, aktivnosti se nastavljaju kroz nove kurseve za profesionalce, koji će voditi čak tri vrhunska kuhara. Pored ovih obuka, Kuhinjica je pripremila i kratke kurseve za turiste koji žele da nauče praviti neka od tradicionalnih jela.
-Ono čime se već možemo pohvaliti je činjenica da je većina kuhara ili dobila posao ili, nakon usavršavanja bolju, višu poziciju u restoranu u kojem već rade. Jedan od njih je Đorđo Batar koji trenutno radi u restoranu Apetito. Ništa manje vrijedna i cjenjena je i kuharica Milana Lazić koja je sreću okušala u Primapromu. Milan Simić iz Zvornika je dobio posao u svadbenom salonu, a svi oni planiraju nastaviti kod nas sa svojim usavršavanjem i obrazovanjem.“, istaknuli su predstavnici Kuhinjice.
Pogled.ba