Katastrofalna sezona ugrozila i milijunske investicije u razvoj poljoprivrede

admin
0 0
Read Time:2 Minute, 59 Second

U razdoblju prve sjetve vrijeme je bilo iznimno hladno i kišovito, a neki poljoprivrednici suočili su se i s poplavama. Stoga je prva sjetva dosta kasnila, što je utjecalo i na cijelu sezonu.

Poljoprivreda u Bosni i Hercegovini u ozbiljnim je problemima, prvenstveno zbog loše sezone koja je, čini se, potpuno poništila značajna ulaganja poljoprivrednih proizvođača i prerađivača, koja su prošle godine samo u Federaciji Bosne i Hercegovine dosegnula iznos od 141 milijun maraka, piše Večernji list BiH.

Brojni problemi

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva zaprimilo je u okviru modela potpore ruralnom razvoju za 2023. godinu 3052 odgovarajuća zahtjeva poljoprivrednika. Najviše zahtjeva stiglo je za mjeru “Investicije u poljoprivredne strojeve i priključne uređaje za biljnu i stočarsku proizvodnju”. Takve zahtjeve podnijelo je 2117 klijenata vrijednosti neto manje od 40 milijuna maraka. Osim u strojeve i opremu, poljoprivredni proizvođači su od resornog ministarstva najviše novca tražili i dobili za investicije u izgradnju ili proširenje, odnosno opremanje građevinskih objekata za doradu i preradu poljoprivrednih proizvoda. Za tu namjenu 86 poljoprivrednih proizvođača i prerađivača investiralo je više od 63 milijuna KM. Ostale investicije uključuju opremu za biljnu i stočarsku proizvodnju (6,4 milijuna KM), sufinanciranje nabave visokokvalitetne rasplodne stoke (9,2 milijuna maraka), izgradnju, proširenje i opremanje novih građevinskih objekata u svrhu poljoprivredne proizvodnje (18,6 milijuna KM). Zahtjeve za novčane potpore u okviru investicija u podizanje trajnih nasada podnijelo je 89 korisnika koji su uložili više od 3,9 milijuna KM, dok su zahtjeve za novčane potpore za certifikaciju organske proizvodnje podnijela 33 korisnika, a čija ukupna investicija iznosi 133.602 KM. Najmanji broj zahtjeva, tek četiri, zaprimljen je u okviru mjere “Potpora za legalizaciju građevinskih objekata i ispunjavanje okolišnih standarda”, vrijednosti 13.422 KM. Gledano po županijama, najveći broj zahtjeva pristigao je iz Tuzlanske, više od 730, a najmanji iz Bosansko-podrinjske županije, tek sedam zahtjeva. Prema programu novčanih potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2023. godini, predviđena je dodjela novčanih potpora za navedene mjere u ukupnom iznosu od 34,1 milijun KM, što će u značajnoj mjeri doprinijeti razvoju poljoprivrednog sektora u FBiH, poručili su iz Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Međutim, sva ta ulaganja ugrožena su zbog neočekivano loše poljoprivredne sezone u BiH. U razdoblju prve sjetve vrijeme je bilo iznimno hladno i kišovito, a neki poljoprivrednici suočili su se i s poplavama. Stoga je prva sjetva dosta kasnila, što je utjecalo i na cijelu sezonu. Predstavnici poljoprivrednika kažu kako sezona nije bila nikad lošija jer su se smjenjivala razdoblja suše s elementarnim nepogodama, kao što su tuča i oluja. Promjenjivo vrijeme tijekom ljeta također je utjecalo na proizvodnju i na kraju su pojedine kulture “podbacile” i za 50 posto, a neke su u cijelosti uništene. – Imate vrste voća koje su u cijelosti uništene, ali općenito je za 50 – 60 posto umanjen prinos u svim kulturama te je kvaliteta poprilično loša – izjavio je Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika FBiH.

Meso, mlijeko…

Zbog loše sezone, ali i ponovnog poskupljenja energenata i repromaterijala moglo bi doći do drastičnog smanjenja obujma poljoprivredne proizvodnje, upozorio je i Ermin Veladžić, predsjednik Udruge proizvođača mesa i mlijeka Unsko-sanske županije. To bi se posebno negativno moglo odraziti na mljekarsku proizvodnju. – Poljoprivrednici ovih dana rasprodaju ono što ne mogu prehraniti, mnogi gase gospodarstva i idu preko granice. Drugi problem je poskupljenje, poskupjelo je gorivo za oko 30 feninga, isto tako, povećane su cijene žitarica i koncentrata. Sve su to problemi koji destimuliraju farmere – upozorava Veladžić. Naravno, ništa bolja situacija nije ni u Republici Srpskoj i Distriktu Brčko, gdje poljoprivrednici također očekuju dodatnu pomoć svih razina vlasti.

Večernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

U BiH jutros vedro, dnevna temperatura do 30, a na jugu do 33 stepena

SARAJEVO, 3. rujna  – U Bosni i Hercegovini jutros je pretežno vedro. Temperature zraka u 08.00 sati (°C): Bugojno 11; Bjelašnica 12; Ivan-sedlo, Široki Brijeg 13; Bihać 14; Sarajevo, Tuzla, Zenica 15; Mostar 21 i Neum 22. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 950 hPa, za 5 hPa je viši od […]

Pretplatite se