Što znamo o Hrvatskoj, a što ne znamo?
Sarah-Jane Begonja putuje više od četvrt stoljeća od Hrvatske preko Grčke sve do Turske te čitateljima otkriva zanimljivosti o tim zemljama. Kako bi bolje približila Hrvatsku strancima, uspjela je pronaći znane i neznane stvari o Hrvatskoj. U tekstu “109 zanimljivosti o Hrvatskoj koje će vas ostaviti u čudu”.
Ona, između ostalog opisuje neke stvari koje su nama posve poznate, neke za koje smo prvi puta čuli, a strancima će sigurno biti itekako zanimljivo te ih privući u Hrvatsku. Uostalom, imaju se čime pohvaliti:
– Važna povijesna činjenica o Hrvatskoj je da je Kralj Tomislav bio prvi hrvatski kralj, a okrunjen je prije 925 godine. Njegovo ćete ime pronaći po cijeloj zemlji.
– Hrvati su se naselili na jadranskoj obali oko sedmog stoljeća i to na ruševinama Rimskog Carstva.
– Hit serija HBO-a “Igre prijestolja” snimana je u Splitu i u Dubrovniku. Inače, Dubrovačke zidine, na kojima je serija snimana, jedne su od najuščuvanijih i najposjećenijih fortifikacijskih utvrda u Europi.
– Gladijatori su se borili u rimsko doba u amfiteatru u Puli, koji je tek jedan od tri sačuvana amfiteatra na svijetu. Usto je i šesti najveći amfiteatar po veličini.
– Najveći bijeli tartuf koji je pronađen u Hrvatskoj imao je 1,31 kilogram, a pronašao ga je Giancarlo Zigante pokraj istarskog grada Buje 2. studenog 1999. godine.
– Hrvat Ruđer Bošković predložio je postavljanje pet koncentričnih željeznih traka na kupolu Bazilike Svetog Petra u Vatikanu, inače najveće kupole u Rimu, kada je otkrivena njegova pukotina. Njegov je prijedlog prihvaćen i tako je spasio Michelangelovo djelo od propasti.
– Ivan Vučetić, kriminalist i antropolog, rođen na Hvaru, a kasnije je emigrirao u Argentinu gdje je Ivan bio poznat i kao Juan, bio je pionir znanstvene daktiloskopije, odnosno indikacije otiscima prstiju. Njegove su metode i danas poznate u cijelom svijetu.
– Na otoku Susku, nedaleko Lošinja, poznatom i po pješčanom tlu, jedina je narodna nošnja u Europi, čija je suknja – iznad koljena.
– U Krapini je profesor Dragutin Gorjanović Kramberger pronašao najbogatiju zbirku ostataka neandertalaca na svijetu.
– Crveno jezero kraj Imotskog je najdublja ponornica u Europi, treća po veličini na svijetu.
– Najduža hrvatska riječ je “prijestolonasljednikovičičinima”, a opisuje suprugu od prijestolonasljednika. Ima ravno – 30 slova.
– Na Mjesecu su dvije lokacije nazvane po Hrvatima – Ruđer Boškoviću i Andriji Mohorovičiću.
– Slavoljub Penkala izmislio je mehaničku olovku nazvanu Penkala 1906., patent je registrirao u 35 zemalja.
– Hrvatska ima 1,244 otoka, a samo ih je 48 naseljeno.
– Dinara je najviši vrh, te je 1,831 metar iznad mora.
– Trećina Hrvatske je prekrivena šumom
– Zadar je prvi grad na svijetu koji ima orgulje koje sviraju u ritmu morskih valova.
– Izumitelj torpeda 1813. je Hrvat Ivan Lupis Vukić iz Vignja s Pelješca, a izumio ga je u Rijeci
– Vinkovci su više od 8.000 godina najstariji kontinuirano nastanjeni grad na Starom kontinentu.
– Najviša zgrada u Hrvatskoj je zagrebačka katedrala, visine 108 metara.
– Otok Biševo ima tek 13 stanovnika.
– Bjeloglavi supovi na Cresu jedini su na svijetu koji imaju sklonište uz more.
– I u Hrvatskoj, u Završju u Istri, postoji kosi toranj, On je visok 22 metra, te je nagnut 40 centimetara prema sjeveru.
– Vino se u Hrvatskoj, zahvaljujući Grcima, proizvodi više od dvije i pol tisuće godina. Hrvatska danas ima preko 300 lokacija na kojima se proizvodi vino.
– Plitvička Jezera i Paklenica, oba nacionalni parkovi, imitirali su šezdesetih američki Divlji zapad kada se snimalo 11 filmova o Winnetou.
– Najstarija osoba u Hrvatskoj bila je gospođa Nena Tolj, koja je doživjela 110 godina.
– U Pustinji Blaca, samostanu na Braču, postoji osam tisuća knjiga, od kojih mnoge pisane na glagoljici.
– Marko Marulić prvi je na svijetu koristio riječ “psihologija”, u nazivu djela “Psichiologia de ratione animae humanae”, odnosno Psihologija, o naravi ljudske duše, pisao ga je početkom 16. stoljeća.
– Hrvatski vjetar bura puhala je na Masleničkom mostu rekordnih 248,4 kilometara na sat krajem 21. prosinca 1990.
– U Muzeju vučedolske kulture su i predmeti koji su se koristili još prije 5.000 godina.
– Danas je glavni grad Zagreb, no nekoć je to bio grad Nin, nedaleko Zadra.
– Rodite li na Jadrolinijinoj trajektnoj liniji iz Hvara, dijete će imati doživotno besplatnu vožnju trajektom…
– Hrvati mogu kao glasači na izbore već s 16 godina, no moraju dokazati da su zaposleni. U suprotnom moraju čekati do punoljetnosti i 18 godina.
– Dvoje dobitnika Nobelove nagrade u kemiji su iz Hrvatske – Lavoslav Ružička i Vladimir Prelog, iz 1939., odnosno 1975. godine…
– Najstarije sveučilište je ono u Zagrebu, a osnovano je 1669. godine.
– Agatha Christie provela je svoj medeni mjesec kada se drugi puta udala upravo u – Dubrovniku i Splitu.
Više zanimljivosti o Nikoli Tesli, Marko Polu, prvom padobranu, prvoj hidroelektrani, bračkom kamenu, izumitelju cepelinu Davidu Schwartzu, možete pronaći na blogu chasingthedonkey.com.
Večernji.ba Foto: Pixsell