Cijene prehrambenih proizvoda na svjetskom tržištu ponovno rastu, ovaj trend je posebno izražen kod žitarica i mesa. Podaci Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) pokazali su da je referentna vrijednost svjetskih cijena prehrambenih proizvoda u prošlom mjesecu porasla jer su rastuće cijene mesa, biljnih ulja i žitarica više nego nadoknadile smanjenje cijena šećera i mliječnih proizvoda.
Svjetsko tržište
Indeks cijena hrane FAO, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnoj razini, u travnju je bio oko 0,3 posto viši u odnosu na razinu iz ožujka, ali u isto vrijeme i za 9,6 posto niži u odnosu na godinu prije. Isti podaci pokazuju kako je FAO indeks cijena žitarica porastao za 0,3 posto u odnosu na ožujak. Ipak, globalne izvozne cijene pšenice stabilizirane su u travnju jer je jaka konkurencija među glavnim izvoznicima nadoknadila zabrinutost zbog nepovoljnog stanja usjeva u dijelovima Europske unije, Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država. Indeks cijena biljnog ulja također je porastao za 0,3 posto u odnosu na mjesec prije, dosegnuvši tako 13-mjesečni maksimum. Rast se bilježi kod cijena suncokretova i repičina ulja. Najviši porast cijena bilježi meso.
Naime, FAO indeks cijena mesa u travnju je bio za 1,6 posto veći u odnosu na prethodni mjesec. Razlog tolikog rasta indeksa je činjenica da su međunarodne cijene peradi, goveđeg i ovčjeg mesa porasle. Svjetske cijene svinjskog mesa su neznatno pale, odražavajući slabu internu potražnju u zapadnoj Europi i slabu potražnju vodećih uvoznika, posebno Kine. Koliko su kretanja na svjetskom tržištu utjecala na rast cijena prehrambenih proizvoda u maloprodajnim lancima u BiH, još uvijek nije službeno objavljeno, međutim, već u ožujku bilježio se njihov rast. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u ožujku 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su zabilježile rast razine za 0,3%.
Konstantan rast
– Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje u ožujku 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrane i bezalkoholnih pića za 0,1%, alkoholnih pića i duhana za 1,5%, odjeće i obuće za 1,9%, namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanja kuće za 0,6%, zdravstva za 0,7%, prijevoza za 0,6%, rekreacije i kulture za 0,5%, obrazovanja za 0,2%, restorana i hotele za 0,5% te ostalih dobara i usluga za 0,3% – navodi se u posljednjem objavljenom izvješću Agencije za statistiku. U njemu također stoji kako je razina cijena iz ožujka ove godine u odnosu na isti mjesec prethodne veća za 2%. Prosječni rast cijena hrane i pića iznosi 1,2 posto. Veće cijene dovode i do veće potrošnje u samim trgovinama. Tako podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju kako je ukupan promet trgovine na malo u ožujku ove godine ostvario rast od 15,4% u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Isti podaci pokazuju na to da je promet prehrambenih proizvoda ostvario rast od 2,9%, dok je promet neprehrambenih proizvoda ostvario rast od 24,3% u odnosu na ožujak 2023. godine.
Večernji.ba