Zahvaljujući agresivnom reklamiranju, Temu bilježi sve veći uspjeh na bh. tržištu, a broj narudžbi svakim danom raste te je od rujna do danas pristiglo gotovo pola milijuna narudžbi, prenosi grude-online.
Roba iz Kine svakodnevno se šalje u Bosnu i Hercegovinu (BiH) unatoč kritikama da ta roba ne mora ispunjavati standarde koji se primjenjuju u našoj zemlji, a odnose se na kvalitetu proizvoda.
Osim toga, nije ispitan ni utjecaj ovih proizvoda te korištenih materijala i kemikalija na ljudsko zdravlje. Ipak, interes za proizvodima s platforme Temu u našoj zemlji ne jenjava.
Iz Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) za Klix.ba kažu da je do sada u BiH stiglo 468.975 narudžbi s Temua.
Na carinsku ispostavu Sarajevo pristiglo je 72.759 narudžbi, a najniža zabilježena cijena iznosila je 72,41 KM. Najveća vrijednost ocarinjene robe iznosila je 1.109 KM, što je, prema UNO-u, najveća vrijednost robe u narudžbama s Temua.
Carinska ispostava Tuzla zabilježila je prijem 18.104 paketa s Temua, dok je carinska ispostava Banja Luka zaprimila 180.846 paketa.
Rečeno nam je da su pošiljke uglavnom bile u vrijednosti od 90 do 300 KM. Najveća pojedinačna pošiljka vrijedila je 590 KM, no vraćena je pošiljatelju jer primatelj nije želio platiti carinske pristojbe. U carinsku ispostavu Gradiška stiglo je 129.020 paketa, dok je u Trebinje pristiglo 68.246 paketa.
Najveća vrijednost narudžbe u Trebinju iznosila je 309 KM, dok je prosječna vrijednost bila ispod 100 KM.
“Kada je riječ o pošiljkama koje se uvoze putem aplikacije Temu, analiza dosad dostavljene i predočene dokumentacije carinskim uredima pokazuje da se radi o pošiljkama s ‘robom zanemarive vrijednosti’.
Te su pošiljke poslane izravno iz druge države fizičkim osobama u Bosni i Hercegovini na različite adrese i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za ove pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih pristojbi, sukladno članku 207. Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini te člancima 24. i 25. Odluke o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih pristojbi”, kazali su nam iz UNO-a.