Ljestvica je, navodi TasteAtlas, složena na temelju 477.287 ocjena za 15.478 jela i namirnica u njihovoj bazi.
Prvi put se na vrhu ljestvice našla Grčka, u kojoj se ističu egejske pistacije, maslinovo ulje s otoka Finikija, Kalamata masline, bob sa Santorinija i naranče s Krete.
Druga kuhinja “koju morate probati u 2025.” je talijanska, a treći na listi je Meksiko.
Hrvatska je zauzela visoko 17. mjesto. U Hrvatskoj se preporučuju slavonski kulen (4.6), zagorski mlinci (4.6), paška janjetina (4.6), gradele (4.5) i fuži (4.5). U zagradama su ocjene koje su navedenoj hrani dali posjetitelji TasteAtlasa.
Kao najbolji gourmet proizvođači u Hrvatskoj ističu se Aura Destilerija, Oleum Maris maslinovo ulje, Rossi Destilerija, Orna maslinovo ulje i Sirana Gligora, a istaknuti lokalni i tradicionalni restorani su Bistro Esplanada u Zagrebu, Konoba Vinko u Konjevratima, Hotel Dunav u Iloku, Mala Hiža u Mačkovcu i Restoran Johnson u Mošćeničkoj Dragi.
Čak pet hrvatskih regija našlo se među 100 najboljih food regija svijeta.
Zagreb se našao na 59. mjestu ljestvice najboljih food gradova svijeta, a Split na 72. Najbolji food grad na svijetu po TasteAtlasu je Napulj.
Među 100 najboljih tradicionalnih jela svijeta nema niti jednog hrvatskog, a na vrhu liste je kolumbijska Lechona. Radi se o pečenoj svinji punjenoj aromatičnim nadjevom. Svinja se obično puni rižom, graškom, lukom, češnjakom i začinima poput kima, a ponekad i svinjetinom izrezanom na komadiće. Nakon punjenja, cijela svinja se peče na laganoj vatri, često i do deset sati, dok koža ne postane hrskava i zlatnosmeđa.
Sarajevo je zauzelo 46. mjesto na listi, a kao jela za koja tvrde da ih morate probati u glavnom gradu Bosne i Hercegovine navode: ćevape, burek, begovu čorbu, bosanski lonac, kao i sarmu.