Na čemu je Njemačka odlučila štedjeti, a za što planira potrošiti više novca?

admin
0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second

Bundestag je u petak usvojio proračun za ovu godinu nakon dugogodišnje borbe stranaka vladajuće koalicije. Proračun predviđa rashode od 476,8 milijardi eura i nova zaduživanja, za sada oko 39 milijardi eura, navodi dpa.

Ako tako ostane, ponovno će se primijeniti kočnica zaduživanja, prvi put od izbijanja pandemije. Kočnica je ustavni instrument koji sprečava prekomjerno zaduživanje, ali se može suspendirati u slučaju izvanrednih okolnosti poput globalne zaraze i energetske krize uzrokovane ruskim napadom na Ukrajinu.

Proračun za 2024. bio je veliki izazov za vladajuću koaliciju.

Ustavni sud je jesenas proglasio neustavnom odluku Vlade da se deseci milijardi eura iz Fonda za pomoć gospodarstvu i građanima tijekom pandemije prebace u Fond za transformaciju gospodarstva. Presuda je napravila veliku rupu u javnim financijama.

Vladajući socijaldemokrati (SPD), Zeleni i Liberali (FDP) složili su se oko programa štednje koji uključuje, primjerice, veći porez na komercijalne zrakoplovne karte i postupno ukidanje subvencija za dizelsko gorivo za poljoprivrednike.

Subvencije za električne automobile završile su prošle godine. Vlada je također dogovorila stroža pravila za socijalne naknade, piše Fenix magazin.

No, oporba optužuje vlast da ne štedi dovoljno.

Kršćansko-demokratska unija (CDU/CSU) posebno je kritizirala vladu zbog govora o štednji, ali navodno nastavlja živjeti iznad svojih mogućnosti. Vlada želi potrošiti znatno više novca nego prije pandemije, ističu demokršćani.

Ministar financija Christian Lindner branio je proračun. Pohvalio se, kako je rekao, rekordnim ulaganjima od 70,5 milijardi eura – primjerice u željeznicu, ceste i drugu infrastrukturu. Istodobno se smanjuju porezi za stanovništvo, rekao je Lindner.

Proračun za obranu iznosi oko 52 milijarde eura, ne računajući milijarde iz posebnog fonda za Bundeswehr.

Najveće uštede u odnosu na prethodnu godinu imaju u Ministarstvu zdravstva jer su eliminirani brojni troškovi iz vremena pandemije.

Večernji.ba

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Next Post

Tko sve može raditi u FBiH nakon odlaska u mirovinu?

Nije mali broj građana Federacije BiH koji su u nedoumci tko sve nakon što se umirovi može raditi i primati mirovinu. Većina ih je mišljenja da nakon umirovljenja mogu raditi samo oni koji su otišli u punu mirovinu. T0čnije, koji su kod umirovljenja imali ili 40 godina staža ili 65 […]

Pretplatite se